Bezpieczna nawierzchnia na plac zabaw

Bezpieczna nawierzchnia na plac zabaw

Bezpieczna nawierzchnia na plac zabaw (6)Plac zabaw to miejsce, które musi być bezpieczne dla dziecka. Kluczową rolę stanowi tutaj dobór odpowiedniej nawierzchni. Najczęściej spotykamy się z następującymi jej typami

1. Piasek – spełnia wymagania i normy, odpowiednia grubość piasku stanowi doskonałą amortyzację nawet dla upadku z wysokości trzech metrów, koszt zrobienia tego typu nawierzchni jest dość niski,0 jednak koszty jej utrzymania to poważny wydatek. Piasek należy uzupełniać i regularnie czyścić. Piasek jest także podatny na temperatury.
2. Trawa – powszechnie stosowany jako nawierzchnia placu zabaw nie jest bezpieczny. Stanowi amortyzację jedynie dla upadku z wysokości do jednego metra. Jest często wykorzystywany ze względu na niskie koszty i nieskomplikowaną pielęgnację.
Bezpieczna nawierzchnia na plac zabaw powinna zapewnić amortyzację w razie upadku i być łatwa do utrzymania w czystości. Obecnie coraz częściej stosuje się specjalne płyty z mieszanki gumy pochodzącej z recyklingu opon i kleju poliuretanowego. Oba składniki poddaje się obróbce i formuje na kształt płyt odpowiednich do wyłożenia miejsc dla dzieci. Płyty są elastyczne dlatego stanowią amortyzację podczas upadku, trwałe i łatwe w czyszczeniu, dlatego coraz częściej zastępują tradycyjną nawierzchnię.

Ciekawe wpisy tematyczne o budownictwie: