Jaki rzeczywisty procent ma lokata

Jaki rzeczywisty procent ma lokata

Banki prześcigają się w ofertach, które mają skusić klientów. Coraz wyższe oprocentowanie lokat kusi i przyciąga. Nic dziwnego, banki zdeponowanymi pieniędzmi obracają i pomnażają je nie tylko dla klienta, ale również dla siebie. Dzięki tym operacjom udzielają kredytów, przyczyniają się również do gospodarczego rozwoju kraju. Nie należy się jednak dać skusić ofertom bez ich wcześniejszego dobrego i gruntownego przemyślenia. Okazać się bowiem może, że porównanie lokat, które znalazły się w rankingu lokat już nie wypada tak korzystnie.
Jak porównać lokaty?

Najlepsze lokaty, które znajdują się w rankingu lokat mają bardzo podobne warunki. Łatwo jest więc na ich podstawie dokonać obliczeń potrzebnych do dowiedzenia się, ile pieniędzy zarobi się, deponując określoną kwotę.

Starając się wybrać najlepszą lokatę należy pamiętać, że banki podają ich oprocentowanie w skali roku. Jeśli więc ktoś zdecyduje się na lokatę miesięczną, powinien oferowany procent podzielić na dwanaście części, a jeśli na trzymiesięczną, na cztery. Najprościej więc dokonać porównania lokat na tych oferowanych przez banki, które mają ten sam okres zapadalności. Staje się to wtedy jasne i czytelne. Jednak porównanie lokat o różnych terminach trwania daje pełniejszy obraz i pozwoli wybrać najlepszą lokatę. Jest to oczywiście proces długi i pracochłonny, jednak na dłuższą metę może przynieść wiele korzyści, oczywiście finansowych, wszak dotyczy usług bankowych nakierowanych na zysk.

Po dokładnym przeliczeniu, jaki procent rzeczywiście będzie dostępny na lokacie zawartej na krótszy okres czasu, niż cały rok, należy jeszcze odliczyć od uzyskanego wyniku podatek w wysokości 19%. Jest to podatek od dochodów kapitałowych, nazywany również podatkiem Belki. Do kwietnia 2012 roku były z niego zwolnione lokaty jednodniowe, jednak w tej chwili, po zmianie zasad zaokrąglania kwot, żadna lokata nie uchroni przed jego zapłaceniem. Jedynie lokata sprzedawana na zasadzie polisy na życie obchodzi ten przepis, ale ta forma nie musi odpowiadać wszystkim, ponieważ ma swoje wady, jak choćby długi okres, na jaki należy zamrozić na niej środki pieniężne. Dlatego większość ludzi woli tradycyjne lokaty bankowe i dlatego warto wiedzieć, jakim podatkiem są obarczone.
Czy podawanie oprocentowania lokat w skali roku jest legalne?

Banki mają obowiązek podawać oprocentowanie lokat w skali roku i nie stanowi to naruszenia prawa. Osoby, które o tym nie wiedzą, mogą czuć się oszukane i rozczarowane mniejszym, niż zakładany, zyskiem z lokaty. Nie może to jednak stanowić podstawy do reklamacji i wystąpienia przeciw bankowi z jakimikolwiek roszczeniami. Nieznajomość prawa tu również nie zwalnia z odpowiedzialności, a zawierając umowę o zdeponowanie środków na lokacie, klient zgadza się na wszystkie warunki. Jednak dla tych, którzy zdają sobie sprawę z tego, że banki podają oprocentowanie lokat w skali roku, jest to wiedza umożliwiająca dokładne porównanie ofert banków i wybrania najlepszej lokaty obecnie dostępnej na rynku.