Outsourcing rozliczania księgowości

Outsourcing rozliczania księgowości

Współpraca z zewnętrznymi fachowcami współcześnie jest już nie tyle rozwiązaniem doraźnym, co raczej długoterminową strategią zarządzania przedsiębiorstwem. W ten sposób zyskujemy bowiem szereg korzyści, które trudno byłoby osiągnąć w pojedynkę. Np. dla sporej części firm znacznym ułatwieniem jest powierzenie nadzoru nad kwestiami biurokratycznymi specjalistycznym biurom rachunkowym. Przyjrzyjmy się zatem bliżej korzyściom wynikającym z tego typu współpracy.
Oferta biur rachunkowych

Jaki zakres usług mieści się pod pojęciem outsourcingu księgowości? Do podstawowych należy oczywiście sporządzanie deklaracji podatkowych, terminowe przygotowywanie rozliczeń dla Urzędu Skarbowego, prowadzenie ksiąg przychodów i rozchodów, a także pełnomocnictwo przed organami podatkowymi. Dodatkowo, specjaliści od rachunkowości zapewnią nam pełne wsparcie w procesie rejestracji spółki, polegające zarówno na sporządzeniu dokumentów dla organów administracji państwowej, jak i otwarciu rachunków bankowych. Kolejną usługą, która pozwoli przedsiębiorcom oszczędzić sporo czasu, jest obsługa kadr i płac (payroll services), polegająca m.in. na rozliczaniu umów cywilno-prawnych, zgłaszaniu i wyrejestrowywaniu pracowników w ZUS, oraz administrowaniu wypłatami.
Co zyskujemy na współpracy?

Do najważniejszych zalet outsourcingu księgowego zaliczyć możemy oczywiście oszczędność czasu. Jednak współpraca z fachowcami może przynieś nam także szereg oszczędności. Unikniemy bowiem błędów w wypełnianiu dokumentów czy obliczaniu podatku, które owocują koniecznością uiszczenia kary na rzecz odpowiedniego urzędu. Korzystając z usług biura rachunkowego zapewniamy sobie ponadto ciągłość obsługi, ponieważ wówczas jest ona niezależna od urlopów czy nieobecności naszych pracowników. Przy okazji oszczędzamy także na kosztach zatrudnienia kolejnych osób, utrzymaniu ich stanowiska pracy oraz świadczeniach socjalnych.

Korzystanie z usług biur księgowych jest zatem prostym sposobem na znaczne ułatwienie sobie prowadzenia firmy. Oszczędzony w ten sposób czas i środki finansowe z pewnością będą miały znaczenie dla dalszego rozwoju naszej działalności gospodarczej.